Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  RadyoRadyo  Giriş yap  

Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?

+4
big13
nomad
xim
anilkara
8 posters
YazarMesaj
anilkara
Admin

Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? Empty
MesajKonu: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptyPerş. 6 Tem. - 11:33

yorumları bekliyoruz...
xim
Admin

MesajKonu: Geri: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptySalı 11 Tem. - 16:55

hakedip etmeme konusunu bilemem ama şu bir gerçek herhalde kesinlikle istenilen seviyede değil. Tempo'nun yazısı olay olmuştu mail grubunda ve hepimiz belki doğru olmayan bu yazıya kızmıştık. Ancak ne var ki ben sakin kafayla düşününce adamlara hak verdim. En azından oyuncu ve kulüp sayısı konusunda. 200 oyuncunun oynadığı bir oyunun Türkiye çapında çıkan bir dergiye konu olması ne derece mantıklı olabilir ki? Tabu bile daha fazla oynanıyordur bu ülkede. (Tabuya laf atmıyom o da güzel oyun Smile. ) Tabi bu az kitleyi geliştirmek görevi de bizlere düşüyo.
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptyÇarş. 12 Tem. - 1:34

Daha okullara yeni yeni nüfuz etmeye başlıyoruz. Bunun yanında gerek bilmeceler gerek daha önce basında yer alan haberlerle bir şekilde Go diye bir oyunun varlığından kamuoyu haberdar durumda. Ancak oyun meşakkatli bir yol. Taşlı bir yol. Her başlayan elde kalmıyor, giden çok oluyor. Hal böyle olunca da ciddi boyutta bir kitleye ulaşmak da zor oluyor tabii. Ama oyuncuların seviyesi ve oyun kalitesi iyi gibi gözüküyor. Oyuncu camiasında sağlıklı ve sürüdürülebilir bir gelişimin devam etmesiyle.
http://www.igoku.itu.edu.tr
big13

MesajKonu: Geri: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptyÇarş. 12 Tem. - 10:31

belki şuanda istenilen yerde olmayabilir fakat go oynayan kimi görsem hepsi bu oyunu yayma çabasında vede bu konuda ellerinden geleni yapıyorlar (örn:bu sitenin açılması cheers ) eğer bu şekilde devam ederse tempoda çıkan haberi doğrulayabiliriz Very Happy
mudanyago

MesajKonu: Geri: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptyÇarş. 12 Tem. - 14:35

Tempo da çıkan habere ben biraz farklı bakıyorum. Mail gruplarındaki tartışmayı izledim. Sanırım içeriden bakınca fazla pimpirikli oluyor insan.

O yazıdaki yanlışlıklar, basının işini sorumluluğuyla yapmaması vb. bence ayrı bir platformun konusu. Kabul ediyorum o yazıda çok ciddi hatalar vardı.Ancak yazıda go oyunu ile ilgili olumsuz bir görüş yada içerik yada hava yoktu. Aksine son derece keyifli ilgi çekici bir oyundan bahsederdi.

Bulunduğum yerde dergiyi go yu hiç duymamış pek çok kişiye tavsiye ettim ve yazıyı okudular. Herkesten "ne güzel bir oyunmuş" diye tepki geldi. En fazla şu dendi (ki oda önemli değil) "yahu bu oyun baya yaygınmışta bizim haberimiz yokmuş". Sonuçta konudan habersiz insanların haberi oluyor ve pozitif olarak görüyorlar oyunu.

Tempo ya "siz nasıl yayıncısınız" vb yüklenmek yerine, derginin "bulmaca" sayfasının yanında minik bir "go köşesi" almaya çalışmak daha doğru olmaz mı?

3 adet haftalık "ucuz" çıkan dergi var bildiğim. Bunlardan birinden kapabilsek go sayfası, ne kadar güzel olur. Binlerce ölüm yaşam problemi var. Her sayıda bir yada iki tane ve geçen haftanın çözümü diye minicik bir köşe bile alsak, insanların oyunu tanıma süreci hızlanır.

Aslında Hikaru no Go yu atv yada star da oynatabilsek o zaman zaten sanırım km lerce yol almış oluruz. Cnbc-e yayınlatma şansımız sıfıra yakın bildiğim kadarıyla Niclodeon la olan anlaşmasından dolayı.
http://www.mudanyago.com
kayipruh

MesajKonu: Geri: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptyÇarş. 12 Tem. - 14:51

Tüm çabalar ve verilen emekler umut verici fakat türkiye çapında yasal go kulübünün istanbul gibi bir metropolde bir tane bile şubesinin bulunmayışıda utanılacak bir durum. mudanyago nun öne sürgüğü fikirler ciddi adımlar ama zor sanırım...? bence en etkilisi ve kolayı okullara yaymak olurdu herhalde bunun yanında merkezi bir yerde sürekli ilgilenilen bir mekan hatta istanbul şubesi için atılımlar yapılması çok iyi olurdu diye düşünüyorum... ayrıca bir dernek için bir merkez, bir tüzük ve 7 asil üye yeterli olurdu...
http://www.gooyunu.com
xim
Admin

MesajKonu: Geri: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptyÇarş. 12 Tem. - 23:59

İstanbul şubesi ile ilgili çalışmalar var en kısa zamanda bu yapılacak diye biliyorum. Turnuvaya kadar yetişecek sanırım ve bu yılki İstanbul turnuvası da bu sayede biraz daha farklı bir hüviyette geçecek. Şimdiden müjdesini verelim. Smile .
canbilal53

MesajKonu: Geri: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptyPaz 23 Tem. - 10:07

olm deil yaw şundan bi rizeyede yapsalarya allahim yaw affraid
rodmantr

MesajKonu: Geri: Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?   Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi? EmptyPaz 23 Tem. - 15:21

Oyunun yaygınlaştırılması konusunda her seviyede oyuncunun gayret gösterdiğini görüyorum. Öğrenmek isteyen kimse geri çevrilmiyor, ama bu kişiler bir yerde takılıp oyunu bırakıyorlar. bir dergideki go köşesinin veya bir pazar ekindeki bir bulmacanın bile bırakanların sayısının azalmasında yardımcı olacağına , yeni oyuncular katmada yardımcı olacağına inanıyorum.
http://samiguven.googlepages.com

Sizce Türkiye'de go hakettiği yerdemi?
1 sayfadaki 1 sayfası