Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  RadyoRadyo  Giriş yap  

Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi

5 posters
YazarMesaj
_ORHAN_

Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi Empty
MesajKonu: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyPaz 16 Tem. - 10:27

Arkadaşlar ben bir süredir internet ortamınında Go oynuyorum.Go'u yaşamak bambaşka bir duygu ve bende sizler gibi bu duyguyu başkalarına yaşatmak istiyorum.
Bunun için kendi çapımda tanıtımlar yapıyorum.Arkadaşlarıma bu oyundan bahsediyorum, isteyenlere oyunu öğretmek için elimden geleni yapıyorum.Ama bu yetersiz bir çaba farkındayım.
Bilim ve Teknik Dergisi, Türkiye'de pek çok takipçisi olan değerli bir dergi.Bende bu takipçilerindenim.Dergide bir satranç köşesi var.Satranç Turnuvaları'ndan oyunlar anlatılıyor, satranç soruları soruluyor.
Neden bunun tanında bir de Go Köşesi olmasın.
Dergi, okuyucularının önerilerini de dikkate alıyor.Okuyuculardan gelen önerilerin yayımlandığı sayfaları da var.Ben diyorum ki, hepimiz birbirimizden bağpımsız şekilde dergiye GO köşesi konulması konusunda tavsiye de bulunalım.Bu kadar çok talebi geri çevireceklerini sanmıyorum.Oyun, bu dergide çok geniş bir kitleye ulaştırılabilir.Üstelik satrançla kıyaslamalara yer verilirse daha ilgi çekici olacaktır.
Ne dersiniz?
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyPaz 16 Tem. - 15:50

Gerçekten de Türkçe kaynak konusunda bir sıkıntı var. Bunun çeşitli sebeplerine girmeyeceğim. Problem üretmek de çok kolay birşey değil olabilecek dallanmaları hesaplamak ve en iyi hamle yada hamle dizisini bulmak vakit alan birşey. Ancak Türkiye'de şu aşamada problem üretmeye veya oynamak dışında Go'ya zaman ayırmaya müsait insan çok az. Onlar da zaten bunun gibi siteleri yapmak, Derneğin yürümesini sağlamak gibi meşakkatli işlerle meşguller. 6-7 senedir bir Bilim ve Teknik Go köşesi konusu konuşulmakta ama kimse üstüne alamıyor. Hazırlayacak birileri olmadığı sürece de talebin olması birşey değiştirmiyor.

Burada bir noktaya daha değinmek istiyorum: Go ile satranç "meyve" olmak dışında bir özellik paylaşmazlar, kalkıp kıyaslamak yanlış olur. Böyle bir çabaya girmenin de kendini kanıtlama yada ben üstünüm iddiasına/iddialaşmasına Exclamation yol açmasından korkarım açıkçası. Sonuçta bunlar birer zevk ve zevkler konusunda kimse objektif olamaz. Wink
http://www.igoku.itu.edu.tr
kayipruh

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyÇarş. 19 Tem. - 8:27

NOMAD dostum bence cok derin dusunuyorsun kimsenin bir kıyaslama falan yaptıgı yok bence arkadasın yaptıgı teklif cok guzel kimse boyle bir sorumluluk almıyo olabilir ama bu sekilde dusunup nasıl olsa hazırlayacak kimse yok diye talebi dile getirmezsek ne yazik ki hicbir zman bir GO kosemiz olmayacak bence en kısa zamanda bunu gerceklestirip mumkun oldugunca cok talepte bulunmalıyız.
http://www.gooyunu.com
_ORHAN_

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyPerş. 20 Tem. - 8:44

Eğer teklifi kabul ediyorsanız tek yapmamız gereken, Bilim ve Teknik Dergisi'ne istek mektupları yollamak.Bu kimse için ağır bir sorumluluk olmayacağı gibi, ortak bir çaba olacak.
Bilim ve Teknik Dergisi bu kadar yoğun talebi geri çevirmeyecektir.
Önümüzdeki ay için artık çok geç ama sonraki sayıda Go Köşesi'ni görebiliriz belki.
eko

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyPtsi 24 Tem. - 10:04

TÜBİTAK bilim-teknikte go köşesi açmak, lise-ortaokul çağındaki gençlere ulaşabilmek adına da önemli olabilir.

Şu anda "bilim ve gelecek" adlı dergide her ay bir go köşesi yayınlanıyor, Utku Üzülmez tarafından. Eğer birileri Bilim ve Teknikle konuşacaksa, bir dergide go köşesi yayınlanması ile ilgili tecrübelerinden faydalanmak üzere Utku ile de görüşebilirler.
got_the_life

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptySalı 20 Şub. - 17:38

bn baya biarkdaşaıma öğretttimm.

okulda bi, go külübü kurmaya çalışıoruzzz.
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyÇarş. 21 Şub. - 17:29

Aslında yanılmıyorsam öğretmenlerinizden birini "kafalayabilirseniz" eğitsel kol faaliyeti haline getirme şansınız var... Ancak sanırım bunun resmen yapılabilmesi için vakti kaçırdınız. Tabii bunu gelecek döneme kadar hazırlanmak ve size destek olacak öğretmen ayarlamak için bir fırsata da çevirebilirsiniz Very Happy Umarım kolaylıklarla karşılaşırsınız. Türkiye'nin farklı yerlerinde ve özellikle Lise ve altı okullarda bu oyunun yaygınlaşması beni çok sevindiriyor açıkçası. cheers
got_the_life

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyÇarş. 21 Şub. - 18:15

ztn eğitdel kol olarak kuracaz. 30 kişi fln bulursa kuracaz. inşallah bu sayıyı buluruz.

ama bi sorun var kurulursa . go seti. fethiyede yok. dışardan almak zorundayız. ve dışardaki fiyatalrı nasıl onları bilmiorumm.
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyÇarş. 21 Şub. - 20:58

Dışarıya gitmeye gerek yok Türkiye'de plastik taşlar ve tahta üretiliyor mesela. Cam taş da zaman zaman getirtiliyor. Cam taşlar ideèfixe'de hala var sanırım. Plastikler de iki farklı kalitede üretiliyor. Ankara'da Ortadünya Cafe ile İstanbul'da Seki-Go takım üretiyorlar bunların da tahtaları farklı kalitelerde ahşaptan ve taşları plastik. Okulunuzun atölyesi veya kalıp işiyle uğraşan tanıdığınız birileri varsa ve belirttiğim yerlerden daha ucuza biz kendimiz üretiriz diyorsanız tahta değil ama taş numunesi ulaştırmaya çalışırım.

Gerçek malzemesiyle (siyah kayağan ve sedef) oynamanın keyfi ayrı ama kolaylıkla kaybolabileceği ve zarar görebileceği bir ortam olan okul için fazla bence. Kolay kaybolmayacak boyutlarda, kolay zarar görmeyecek ve başına bir iş geldiğinde de can sıkmayacak fiyat aralığında birşeyler bakabilirsiniz. (reklam ve haksızlık olmasın diye hiçbirinin web adresini vermiyorum zira OrtaDünya'nın linkini bulamadım).
got_the_life

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyPerş. 22 Şub. - 16:24

yanlış anladın dışarıya gitmek derken fethiye dışında biyer demiştim.. ama tahta yaptırmayı düşünüo rum ama . taşlarını nasıl bulabilirimm.
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi   Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi EmptyCuma 23 Şub. - 11:05

Kendin için mi düşünüyorsun? Eğer öyleyse nasıl kullanacağına karar ver ve biraz bekleyip birkaç örnek gör derim. Bir de tabii bütçe meselesi var. Eğer Japonya, Çin, Kore gibi üretim yapılan ülkelere giden yakın/tanıdığın varsa oralardan çok ucuza cam ya da (daha iyisi) gerçek taş ya da daha egzotik bir malzemeden taş aldırabilirsin.

Benim evde şu anda 4 takımım var 2'si evden çıkmıyor (kesinlikle zevk için ve birinin artık manevi değeri var) biri manyetik (yolculuk ve dengesiz ortamlar için ideal) biri de plastik. Plastikleri buradan aldım ve rahat rahat sağa sola götürüyorum başlarına birşey gelecek diye bir korkum yok çünkü nispeten ucuz ve dayanıklı (aman diyeyim taş/sedef takımlar yıkanmaya/ıslanmaya gelmiyor) bunun yanında turnuva boyutlarında olmasına rağmen diğer taşlardan çok daha hafif dolayısıyla taşıması kolay.

Plastik ve cam için daha önce bahsettiğim yerlere bakabilirsin hepsi taşları ayrıca (tahtasız) satıyorlar.

Bilim ve Teknik Dergisi'ne GO Köşesi
1 sayfadaki 1 sayfası