Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  RadyoRadyo  Giriş yap  

Karda yürüyüp izini belli etmemek !

3 posters
YazarMesaj
xim
Admin

Karda yürüyüp izini belli etmemek ! Empty
MesajKonu: Karda yürüyüp izini belli etmemek !   Karda yürüyüp izini belli etmemek ! EmptyCuma 14 Tem. - 16:49

Maç Go Seigen ile Fujisawa Kuranoshuke arasında 27 Aralık 1942'de oynanmış. Fujisawa'nın (siyah) oyun 78.hamlede dengede iken başlattığı bir serisi var. İlerlemeden önce aşağıdaki duruma bakarak belki siz de oyunun kaderinin hangi bölgeden değişebileceğini kestirmeye çalışabilirsiniz.

Karda yürüyüp izini belli etmemek ! Goseigenfujisawakuranoshukeaft

Fujisawa 3 hamle yapıyor. Seigen'in 3 karşılığında da ciddi bir hata söz konusu değil. 1'in byük siyah grupla bağlanmasını engellemek için 2'yi, 3 ten sonra siyahın dışarı kaçmasını engellemek için 4'ü, 5ten sonra da siyahlar arasında tek kalan taşını bağlamak için de 6 yı oynuyor. (Aslında 6 Seigen'in bu noktada başını yakan hamle. Ancak rakibinin amacını tam olarak sezemediğinden bu hatayı yapıyor. Yani basit bir hata değil.)

Ancak bu noktadan sonra Fujisawa'nın asıl hedefinin köşe olduğunu öğreniyoruz. O üç taşı feda ediyor ve köşeye yönelerek kendisine bir yaşama alanı buluyor.

Fujisawa'nın bu oyunundaki zekasına hayran kalmamak elde değil.
Bir hedefe direk yönelmek yerine hedef şaşırtma ustalığını kullanabilmek gerçekten önemli bir avantaj. Go'da rakibinizin stratejisini ne kadar iyi biliyorsanız ona karşı o kadar güçlüsünüz demektir. Bunun tam tersi de doğru olduğundan, sanırım izlenecek en iyi yol bir hedefe yürürken rakibinize bunu sezdirmemek. Bir başka deyişle karda yürürken izinizi belli etmemeniz gerek !
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Karda yürüyüp izini belli etmemek !   Karda yürüyüp izini belli etmemek ! EmptyCuma 14 Tem. - 23:55

Köşeye geçiş hamlesini bulamadım... Keşke yazsaydın diziyi.
Ya da hadi bakalım arkadaşlar var mı cevaplayabilen? Bilenlerden değil çözmeye çalışanlardan yanıt bekliyorum Wink
http://www.igoku.itu.edu.tr
xim
Admin

MesajKonu: Geri: Karda yürüyüp izini belli etmemek !   Karda yürüyüp izini belli etmemek ! EmptyC.tesi 15 Tem. - 0:00

seri s4 r6 r3 q4 s2 şeklinde devam ediyor. Ayrıca sgf linkini unutmuşum. Gerçi adres aynı go seigen'ın tüm maçlarına http://jeudego.org/parties/parjou/jou_022.htm
linkinden ulaşabilirsiniz.
big13

MesajKonu: Geri: Karda yürüyüp izini belli etmemek !   Karda yürüyüp izini belli etmemek ! EmptyC.tesi 15 Tem. - 13:39

vay be millet ne hamleler yapıyor ben yaşayan bölgemi saçma sapan hamlelerle kaybediyorum Embarassed yavaş yavaş öğrenicez yada hiç öğrenemiyeceğiz sanırım Sad
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Karda yürüyüp izini belli etmemek !   Karda yürüyüp izini belli etmemek ! EmptyC.tesi 15 Tem. - 15:13

Saçma sapan hamle değil acemice.

Go oynayanların iki problemi vardır ki sırf oyun oynayarak çözülebilir: deneyimsizlik, düşünme tembelliği.

Ben size sabırla ısrarı tavsiye ediyorum. (Kendinize karşı sabır, oyun oynamakta ısrar)

Birşey daha, çevrenize bakarken sadece yukarı bakmayın, aşağı da bakın. Bizden iyi derecede oyuncular olduğu gibi bizden zayıf durumda oyuncularda olacaktır. Daha iyiler daha neleri fethetmemiz gerektiğini gösterirken daha zayıflar ne kadar yol katettiğimizi gösterirler bize. Her iki gruba da müteşekkir olmalıyız. I love you

Keyifli bol oyunlar!

Boyumdan büyük laflar ettim yine... bounce
http://www.igoku.itu.edu.tr
big13

MesajKonu: Geri: Karda yürüyüp izini belli etmemek !   Karda yürüyüp izini belli etmemek ! EmptyC.tesi 15 Tem. - 23:55

bi kere bıraktım Go'yu sırf bu yüzden yani yok artık ben beceremiyorum diyerekten ama artık böyle bir niyetim yok sağol söylediklerin için bunlarıda dikkate alırsam artık danlar korksun bende lol!

Karda yürüyüp izini belli etmemek !
1 sayfadaki 1 sayfası