Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  RadyoRadyo  Giriş yap  

Forumun amacı

YazarMesaj
Admin
Admin

Forumun amacı Empty
MesajKonu: Forumun amacı   Forumun amacı EmptyÇarş. 12 Tem. - 12:26

Sevdiğim bir arkadaşımla forum açıldıktan sonra bunun gerekliliği üzerinde tartıştık.Bu tartışmayı size de aktarmak ve görüşlerinizi almak istiyorum. Arkadaşın bana söyledikleri kısaca forumların denendiğini ve işe yaramadığı idi. Ve go'da ilerlemenin bir sensei vasıtasıyla gerçekleştiğini ve insanlara ulaşılmak isteniyorsa onlara ders vermenin yapılacak en güzel şey olduğunu söyledi.

Bu noktada ona katılmamam elde değil. Sensei çok önemli ilerlemek için. Ancak bu noktada bir istisna durumundan dolayı ben bir forumun işe yarayabileceğini düşünüyordum. Bu istisna da go'ya yeni başlayanlar için. (Yeni başlayanlar derken hemen belirtmekte fayda var biliyorsunuz Japonlar oyuna asıl başlangıç yapılan seviyenin shodan seviyesi olduğunu düşünüyorlar). Ülkemizde bir çok oyuncu başlangıç seviyesinde oyuncular ve ben bu seviyedeki oyuncuların maçlarının basit hatalarla dolu olduğunu düşünüyorum. Pro maçlarına bakmaya başladığımdan beri farkettiğim şey iki tarafında hata yapmadan farklı stratejik düşüncelerle oynaması oldu. Bizim oyunumuzu ise henüz stratejiler değil hatalar belirliyor. Strateji insanın zekasını zorlayan bir nokta ve size yol gösteren, size kendi beyin yapısını aşılayabilecek birisi olmadıkça bu noktada ileriye gitmeniz pek mümkün değil. Ancak dediğim gibi Türkiye'deki oyun seviyesi daha bu noktada değil. Gelişme göstermekteki sorunumuz stratejiden ziyade hata yapma noktası. Peki hataları kapatmak için ne yapmak lazım? Oyun oynamanın bu noktada tek başına çözüm olduğunu düşünmüyorum. Çünkü review'ini yaparak hatalarınızı görmediğiniz oyun da size hiçbirşey kazandırmıyor. Bu noktadaki düşüncem forumu açma sebebimizle örtüşüyor aslında. Basit hataları engelleyebilecek Türkçe kaynak eksiğimiz var. Oyunla yeni tanışan birisi KGS'de oyun oynamaya başladıktan sonra orta lise çağındaysa 2 ,3 ayda, üniversite çağındaysa 5,6 ayda daha ileriki yaşlar için daha fazla sürelerde 20k seviyesine gelebiliyor. Halbuki 20k seviyesi için oyunda dikkat etmeniz gereken bazı basit birkaç nokta vardır. Ama oyuna Türkiye'de yeni başlayan birisi iseniz aylarınızı harcamaktan başka çarenizde yok gibi. Çünkü bu basit hataları size gösterebilecek Türkçe bir kaynak bulamazsınız elinizde. (Şimdiye kadar Türkiye'de oyunun üniversite çevresine sıkışmış bir şekilde kalmasının temel sebeplerinden birisi de budur bence.) Neyse fazla uzattım, kısaca forumla yapmak istediğimiz, oyuna giriş seviyesi için geniş bir kaynak sunmak. Bu kaynağı oluştururken problemlerin, maç yorumlarının yanında insanları go'ya adapte edebilecek hikayelerle içeriği ve sunumu zenginleştirmek, go'nun sadece oynanışını değil felsefesini de anlatabilmek go'yu sadece bir oyun olarak değil bir yaşam stili olarak tanıtmak. Tabi bütün bunları yapabilmek için desteğe ihtiyacımız olduğu da bir gerçek. Çünkü bu kaynağı üç beş kişi ile yapmak,30 kişi ile yapmak ya da 300 kişi ile yapmak arasında büyük farklar var.
http://goturkiye.winnerbb.com

Forumun amacı
1 sayfadaki 1 sayfası