Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  RadyoRadyo  Giriş yap  

Go'ya nerden başlamalı ?

+2
nomad
xim
6 posters
YazarMesaj
xim
Admin

Go'ya nerden başlamalı ? Empty
MesajKonu: Go'ya nerden başlamalı ?   Go'ya nerden başlamalı ? EmptyPaz 9 Tem. - 12:37

Önce 9x9 mu 19x19 mu ya da 5x5 mi ?
Peki önce oyun oynamak mı yoksa kitap okumak mı ?
Tahtada oynamak mı yoksa internet ortamında oynamak mı ?
Soru çözmek ne kadar önemli, stratejiye katkısı var mı ?
Oyunun amacı alan yapmak mı ? savaşmak mı ? Ya da hangisiyle daha iyi sonuç alınabilir ?

Hadi bakalım, tartışalım hem yeni başlayanlara iyi bir kaynak olur hem de kendimizin go'da ilerleme konusunda yanlışları varsa onları düzeltme yoluna gidebiliriz.
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Go'ya nerden başlamalı ?   Go'ya nerden başlamalı ? EmptyÇarş. 12 Tem. - 1:15

Deneyimle sabittir ki 9x9 ile başlayan oyuncular 19'luk tahtaya geçmekte çekingen davranmaktalar. Bunun için çok büyük kitleler yada dikkat aralığı kısa olanlar (çocuklar, alışkanlığı olanlar ve bu yönde rahatsızlığı olanlar) haricinde yeni başlayanlara oyunu öğretmeye 19'luk tahta ile başlanmasını öneririm.

Bir dili öğrenmek gibidir Go ve insan sayısı kadar da öğrenme yolu vardır. Ancak aslolan oyun oynamaktır. Kitap okumak ve problem çözmek önemli katkılar sağlasa ve bakış açımızı değiştirse de uygulayıp öğrendiklerimizi birebir deneyimlemediğimiz sürece o bilgi öylece kalır.

Soru çözmek özellikle ölüm kalım problemleri çözmek oyun okuma yetisini geliştirirken oyun oynarken de alışılmış formların elenmesi yoluyla çözülmesi gerekecek problemleri belirlemede yardımcı olur ve düşünmeye hız katar. Bunun yanında hesap kitapla daha az zaman geçeceğinden stratejik öngörüler için daha fazla zaman ayırmanıza olanak sağlar.

Oyun ortamı da yine kişiden kişiye değişir. (Zevkler ve renkler bu sefer de) Benim kişisel tercihim sakin bir ortamda taş ve tahtalara dokunup karşımda bir insan olduğunu görerek oynamak.

Bol oyunlu günler!
http://www.igoku.itu.edu.tr
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Go'ya nerden başlamalı ?   Go'ya nerden başlamalı ? EmptyÇarş. 12 Tem. - 1:25

Burada değinilmemiş ve genelde de az değinilen birşeyden daha bahsedeyim: Profesyonellerin oyunlarını dizmek/izlemek. Bunu yaparken oyunu incelemeniz şart da değil. Profesyonel oyuncular daha az hata yapmaya ve daha verimli oynamaya kendilerini verdiklerinden oyunları genelde olabilecek en iyi hamlelerle doludur. Go ile dil benzeşmesine dönersek. Gördükleriniz aklınızda kalacağından aklınızda bir verimli hamle ve iyi şekil veritabanı oluşacak, size nice zor durumda yardım edecek ve oyun kalitenizi artıracaktır.

Bol oyunlu günler.
frusciante

MesajKonu: Geri: Go'ya nerden başlamalı ?   Go'ya nerden başlamalı ? EmptyCuma 11 Ağus. - 12:55

go oynamaya 19x19 ile başladım..haliyle cok zor ve motivasyon düşürücü bir deneyim oldu benim için.bir haftadır kgs de 9x9 oynuyorum ve kendimi ve oyunumu daha iyi tanıma ve hatalarımı görme sansım oldu..19x19 a yeniden gecmekte cekıngen davranırmıyım bunu henuz bılmıyorum...
xbarty

MesajKonu: Geri: Go'ya nerden başlamalı ?   Go'ya nerden başlamalı ? EmptyPerş. 7 Eyl. - 19:40

Ya benim tek sorunum sürekli yenildiğim için sıkılıyorum. oyüzden 9*9 daha mantıklı gelio. en azında kısa sürüyo.. ama proların maçlarını izlemek konusunda tamamen aynı fikirdeyim. Ben baya bi şey öğrendim..
mafibi

MesajKonu: Geri: Go'ya nerden başlamalı ?   Go'ya nerden başlamalı ? EmptySalı 27 Şub. - 12:40

slm arkadaşlar bn yeni basladım.
ve bildiğim tekşey karşı rakibin taşının bulunduğu karenin 3 köşesine taş koydun mu taşı almandıRazz
bide efsane vardı go yu bilğisyar oynayamıyor o kadar sonsuz hamle sayısı olan bi oyun
neyseki arama motorunda kgs yi ve bu formu buldum indirdim oynamaya başladım 2 gün oldu Razz baya yol katetiğimi gördüm her taşımı yedirdiğimde yeni bir hamle öğrendim ve sizlerden daha öğrenecek çok şeyim var başınız ağrıttım
kim bilir belki birğün sizi yenerim Razz
emek veren herkese çok teşekkür ederim öğrendikten hemen sonra kardeşime öğreteceğim bu oyunu
bol oyunlar...
tolgair

MesajKonu: Geri: Go'ya nerden başlamalı ?   Go'ya nerden başlamalı ? EmptyC.tesi 17 Mart - 0:00

Arkadaşlar kesinlikle 19x19 dan başlamak en iyisi bence. En başlarda biraz oyunu genle düşünmekte zorlanabilrisiniz ama seviyeniz yükselrdikçe kolaylaşır. Benim tavsiyem biraz oynamayı öğrendiikten sonra www.gokgs.com adresinden girip her türlü seviyede insanlarla oynayabilrisiniz. Güzel bir iste.
nomad

nomad

MesajKonu: Geri: Go'ya nerden başlamalı ?   Go'ya nerden başlamalı ? EmptyC.tesi 17 Mart - 21:41

xbarty demiş ki:
Ya benim tek sorunum sürekli yenildiğim için sıkılıyorum. o yüzden 9*9 daha mantıklı gelio. en azında kısa sürüyo..

İşte tam da bu yüzden "ilk elli oyununuzu hızla kaybedin" diye güzel bir Go atasözü var Wink

Go ve dil benzetmesine de biraz bundan dolayı gitmiştim; bir çocuğun çektiği sıkıntıyı düşünün: taklit etmeye çalıştığınız ama edemediğiniz seslerin zamanla anlam kazanması ve tek tük hecelerden kişisel sözcüklere ve anlamlı tümcelere uzanan yolculuğunuzu göz önünde bulundurun. Kaldı ki Go ya da diğer birçok hobi konuşmak gibi hayatımızın mütemadiyen içinde olan, devamlı kullandığımız bir zihinsel işlev/araç değil. Haliyle öğrenme hızı günlük olarak ayırdığınız zaman aralığı ile doğru orantılı.

Go'ya nerden başlamalı ?
1 sayfadaki 1 sayfası