Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  RadyoRadyo  Giriş yap  

Go Seigen vs. Honinbo Shusai (1933)

YazarMesaj
xim
Admin

Go Seigen vs. Honinbo Shusai (1933) Empty
MesajKonu: Go Seigen vs. Honinbo Shusai (1933)   Go Seigen vs. Honinbo Shusai (1933) EmptyPaz 9 Tem. - 11:09

Çoğunuz biliyordur zaten ama tarihin en önemli maçı olarak gösterildiği için bu maçla başlangıcı yapalım dedim. Hem bir iki tane de sorum olacak.

Go Seigen'in yeni açılışı ile klasik açılışı karşı karşıya getiren maçın 14. hamlesi sonunda tahtanın durumu:
Go Seigen vs. Honinbo Shusai (1933) Goseigenvshoninboshusaifuseki4
Maçın genelde hep 160. hamlesini gösteren diyagramlarla karşılaşmışsınızdır go ile ilgili sitelerde. Ancak tahtanın şu pozisyonu doğrusu beni çok daha fazla etkiledi. Go Seigen (siyah) in önce sol üstteki üçe üç ile açılışı sonra onun çaprazındaki hoshi ve ünlü açılışının tamamlayıcısı olarak da tengen hamleleri. Bu dağınık açılış yetmiyormuş gibi bir de kenarlardaki iki yıldız noktası ile bunu süslemesi. Shusai'nin ise kendine ait köşeleri garantileyen ve üçe üç açılışını cezalandırır tavırdaki iki hamlesi. Birisinin garanti oyununa karşı diğerinin cüretkar, rakibe adeta "gel benim alanıma gir" diyen kışkırtıcı açılışı.
Maç yanılmıyorsam 6 ay kadar sürüyor. Onların 14.hamleden sonra ne kadar vakit geçirdiğini bilemem ama bu açılış pozisyonu bana çok etkileyici geldi ve adeta bakmaya doyamadım. Ve oyunun neden yüzyılın maçı olarak isimlendirildiğini daha iyi anladım. Shusai'nin inandığı ve oynadığı teori açısından bakacak olursanız Shusai'nin bu açılıştan on-onbeş puanlık bi avantaj elde ettiğini düşünebilirsiniz ancak Seigen'in uyguladığı teori açısından bakarsanız Seigen'in aynı farkı yakaladığını düşünebilirsiniz. Tam anlamıyla bir tezat durumu. Belki de tek gerçek anlamdaki siyahla beyazın maçı.

Gelelim meşhur hamleye. Rivayete göre hamleyi Seigen değil onun bir öğrencisi olan Maeda Nobuaki bulur.
Go Seigen vs. Honinbo Shusai (1933) Goseigenvshoninboshusaimove160
Bu hamleyi anlayamadım. Neden bu kadar önemli olduğunu? Çünkü bana oyun içinde hiç bir işlevi yokmuş gibi geliyor. Oyun sonunda da zaten ölüyor. Bana sanki siyah bu hamleye cevap bile vermeden g12-h11 deki iki beyaz taşa yapacağı saldırı daha mantıklı geliyor. Böylece 160. hamleyi üst tarafla bağlama tehdidini de ortadan kaldırabilir. Siyahın m5 teki 4 lü grubunun O4'ten bir nefes alması da siyahın cevap vermemesi için bir sebep sayılabilir. Yani içerde herhangi bir tehlike olmaması. Ama buna rağmen Seigen bu hamleye J8 ile cevap veriyor. Büyük ihtimalle yanılıyorum ama biriniz bunu açıklayabilirse sevinirim.

Oyun sonuna geliyoruz. Seigen'in ne yaptığını anlamadığım bana göre boş tam üç tane hamlesi var. A B ve C
Go Seigen vs. Honinbo Shusai (1933) Goseigenvshoninboshusaibunejpg
Burda ne yapmak istediğini anlamadım. Üstteki siyah grubunun ölü olduğunu görmemesi gibi bir ihtimal aklıma geliyor ama bu ihtimali kesinlikle düşünmek istemiyorum. Yani yüzyılın maçının sonucu 20k hatasıyla değişmiş olamaz dimi ? Smile.Bu hamlelere yorumlarınız nedir?

Maçın sgf'sini
http://jeudego.org/parties/parjou/jou_022.htm
linkinden indirebilirsiniz.

Go Seigen vs. Honinbo Shusai (1933)
1 sayfadaki 1 sayfası